Když Vás pomlouvají: Jak se bránit negativním nálepkám a udržet si dobrou pověst

Na slovíčko s gangsterem

Tonyho Soprana znáte, že?

Tak si představte, jak sedí ve své kanceláři, pokuřuje doutník, usrkává whisky a do místnosti vstupuje rozrušený mladý gangster Matteo.

Matteo: Tony, potřebuju radu. Slyšel jsem, jak mě lidi v barech a na ulici pomlouvají. Říkají, že jsem neschopný a měkký. Sakra, jak se mám takovým pomluvám bránit?

Tony: Drahý Matteo, na pomluvách je skvělé to, že si je musíš zasloužit.

Matteo: To myslíš vážně? To jakože jsem vážně tak neschopný a měkký, že jsem si zasloužil, aby to o mně všude vytrubovali?

Tony: A co když Tě pomlouvají, protože v Tobě vidí hrozbu? Bojí se, že nad Tebou ztratí moc. Že přijdou o svůj byznys. Protože bys mohl být až moc dobrý. Lepší než oni.

Matteo: Tohle si myslíš?

Tony: Hochu, to je víc než jisté.

Matteo: No dobře. Jenže co ostatní? Když se o mně budou šířit tyhle řeči, ztratím respekt a lidi se ode mě budou otáčet zády.

Tomy: Tak hele, stejně jako pomluvy si musíš zasloužit i respekt a důvěru. To je dlouhodobá hra. Prostě ty řeči ignoruj a makej na sobě.  

Matteo: To se Ti řekne, že to mám ignorovat. Nejradši bych si je podal a ukázal jim co proto.

Tony: Říkám Ti, chce to klid a nadhled. Já vím, že to je těžké. Jenže to je přesně to, co oni chtějí. Aby ses začal vztekat. Abys ztratil hlavu a začal dělat blbosti. Tím nad Tebou získají moc.

Matteo: Rozumím Tony, děkuju.

Tony: Pamatuj si. Tvoje reputace je všechno. Naskakovat na pomluvy je ale chyba. Nereaguj. Buď o krok napřed. Pracuj proaktivně na své reputaci.

Nebezpečné nálepkování

Nejzákeřnější a nejnebezpečnější formou pomluv je nálepkování. Konkurent či nepřítel vám nalepí na čelo nálepku s hanlivým označením, jako se to stalo Matteovi. V jeho případě to byla nálepka neschopný a měkký.

Důvody může mít různé. Chce Vás poškodit, abyste mu nestáli v cestě. Možná ho jen štve, že jste lepší než on. A jak poznamenal Tony Soprano, je to nástroj moci. Útočník je úspěšný, pokud se mu podaří vás vyprovokovat a vyvolá vaši emoční reakci. Tím vás začne kontrolovat a dostane vás tam, kam chce.

S nálepkou nemá smysl napřímo bojovat, sáhodlouze ji vyvracet a vysvětlovat, že se útočník mýlí. Však znáte to o potrefené huse.

Nálepka je jen a pouze nálepka, není to objektivní pravda.

Jak se bránit nálepkování

Co s tím ale dělat? Jak se bránit této zákeřné taktice?

  1. Neberte to osobně. Lidé mluví, klepy se šíří, pomluvy ulpívají. Tak to prostě je. Neznamená to ale, že jsou pravdivé. Vaše vlastní sebedůvěra a víra v sebe samého jsou nejsilnějšími štíty proti pomlouvačným nálepkám. Vy nejlíp víte, kdo jste. Pomluvy neberte osobně. Vypovídají víc o jejich šiřitelích, než o Vás. Na Vás je, jak na pomluvy budete reagovat. A jestli vůbec.
  2. Nereagujte, ale ozvěte se. Nebrat si věci osobně neznamená, že se k pomluvám nemáte vyjádřit. Naopak. Pokud se věci propírají v médiích nebo na sociálních sítích, je naprosto v pořádku, když věcně vyjádříte své stanovisko. Rozhodně ale nebuďte reaktivní, nereagujte přímo na lživé nálepky Vašich kritiků, nekonfrontujte se s nimi, nevysvětlujte. Sdělte faktické informace. 
  3. Pracujte na svém veřejném obraze. A také na sobě. Proaktivně. Dlouhodobě. Nejlépe za Vás mluví činy, ne slova. Právě Vaše konkrétní činy prokáží, kdo jste, jak jste schopný, ale i silný. Budujte svou reputaci prostřednictvím kvality své práce a vztahů s lidmi kolem sebe. Neztrácejte čas hádkami s hejtery, soustřeďte se místo toho na svůj rozvoj a úspěchy.

A ještě jedna věc. Buďte rádi za své hejtry. Znamenají, že děláte něco výjimečného.

Máte zájem o spolupráci?

První konzultace zdarma

Ozvěte se